Jsme klub potápěčů, a proto máme ke všem druhům pohybu docela blízko. Sportuje nás celkem dost, tedy i výběr sportovních aktivit je překvapivě pestrý.

Vezmu-li to od počátku všeho, tedy i vody,  stále se ještě pravidelně potkáváme v Suchdole na bazénu. Dvakrát týdně trénujeme podvodní ragby. Tento, původně rekreační potápěčský sport,  vymysleli potápěči, když se v zimě na bazénu nudili. Dnes je to sport se vším všudy. Podrobné informace naleznete zde. Je pravda, že původních hráčů postupně ubývá, ale stále se na tréninky ještě dostavuje pár srdcařů, kteří se nebojí poprat pod vodou s ostatními. Naštěstí máme protihráče z řad našich mlaďochů a také ze spřáteleného klubu Triton z Berouna, kteří vědí, co je úcta k šedinám a pod vodou se k nám chovají ohleduplně.

Když už jsme u té vody, je v našem klubu ještě pár opravdových borců v kategorii 50 – 80 let, kteří chodí pravidelně trénovat plavání v časných ranních hodinách, aby pak mohli sklízet medaile v mezinárodních veteránských plaveckých závodech.

Na suchu též sportujeme s nadšením. Objevili jsme, že je úžasné plácat do balonu přes síť. Volejbal provozujeme hned v několika podobách.

Náš kamarád s přezdívkou Mamut (kouká na rozdíl od většiny z nás na síť shora) nejen že pravidelně trénuje šestkový volejbal, ale také pravidelně dvakrát ročně pořádá volejbalový turnaj Chýňských Sršáňů. Této slávy se účastníme pravidelně již několik let s jedním nebo dvěma týmy. Pro trénink využíváme s laskavým svolením Jiříkovo Lysolajské sportovní centrum v období od dubna do září. Docela se nám daří potkávat se pravidelně jedenkrát týdně ve středu. Dokonce se i občas podaří dát dohromady čutálisty, kteří si chodí zase tamtéž zahrát nohejbal, a to ve čtvrtek.

Zastavím se u Jiříkova sportovního centra. Je potřeba nezapomenout na sportovní potápěčské hry, kterých si užíváme dvakrát až třikrát do roka. Je to taková všehochuť sportů pro malé i velké a potěšení všech. Během dne vystřídáme volejbal, nohejbal, košíkovou, tenis a mnoho dalšího pro potěšení a radost z pohybu.

Další odnoží volejbalu je beachvolejbal, který chodíme pinkat na Strahov už několik let od doby, kdy to naše děti přestalo bavit a nás to naopak bavit začalo. Beach máme jedenkrát týdně každé úterý docela pozdě večer.

Při té vší aktivitě jsme zjistili, že je potřeba pečovat o naše tělesné schránky i trochu jinou formou. A tak jsme se vrhli na jógu. Největší zkušenosti má Iveta, zarputilá propagátorka východních cvičení. Ujala se tedy role naší cvičitelky. Poté, co to s námi zkusila, prozřela, a udělala si kurz jógy pro důchodce. Od té doby to zvládáme a cvičení říkáme „Protahování v Lysolajích“. Věnujeme se józe jedenkrát týdně, a to po celý rok, buď venku na čerstvém vzduchu u Jirky na hřišti, nebo v zimě v tělocvičně místní základní školy. Cvičení jógy vypadá jako že nic, ale občas je to docela dost velká makačka.

Kromě těchto sportů kterým se věnujeme společně každý týden, je tu ještě další sportovní klubová kapitola.

Je to také pravidelné sportování, jen s poněkud delším intervalem. Každoroční lyžařské soustředění v italské Folgarii, kam jezdíme už opravdu hodně dlouho každý rok v únoru nebo v březnu.
Dalšími akcemi jsou třeba květnové kolování na Kokořínsku či v jiných vybraných lokalitách Čech, výjezdy na kolečkových bruslích do Německa a pokud se dá „jachtání“ považovat za sport i v našem pojetí, tak i pravidelné výjezdy na jachty po Jadranu.

Kromě těchto sportů, při kterých se potkáváme ve větším členském zastoupení, je možné se potkat i u pohybu, kde je jen pár jedinců z našich řad, ale se stejným sportovním zápalem. Můžeme se sejít třeba u těchto sportovních aktivit: bowling, hokej, jóga, nohejbal, házená, horská kola, běžky, tedy běh na lyžích (ty hlavně díky našim krásnějším polovičkám), paragliding, parašutismus, triatlon, kiteboarding a mnoho dalších.

Jak je vidět, sportování nás všechny baví, a ani při pohledu na rodná čísla se jen tak něčeho nezalekneme.

Všem druhům pohybu zdar!

Ing. Martin Růžička potápěč a sportovní nadšenec e-mail martin@pad36.cz

„Nejlepší způsob, jak pozorovat ryby, je stát se sám rybou.“

Jacques-Yves Cousteau

Social media
O nás

Potápěči FA © 2023.